לגעת בדברים החשובים באמת !

בחירה – תשתמש בחופש הבחירה שלך לבחור חברים, קריירה , משפחה

בחירה וחופש הבחירה

מדהים באיזו מהירות דברים הופכים למובנים מאליהם. כמעט בשנייה שהשגנו אותם כבר שכחנו מה עשינו, מה עברנו , כמה התאמצנו ועל מה ויתרנו כדי שהם יהיו שלנו. כמה מהר אנחנו מתרגלים לקיים… משפחה מלוכדת. בני זוג מדהימים. עבודה מתגמלת. מדינת היהודים. שוויון. חירות ו- חופש הבחירה.

כן, חופש והחופש לבחור. על זה מדובר בפסח. להיות חופשיים. בני אדם חופשיים, עם חופשי. יציאה מעבדות לחירות, מחושך לאור, מאין חיים לחיים מלאים, חיים חופשיים. אז התרגלנו לזה. יציאת מצריים הייתה מזמן. גם הגלות. גם המלחמה ההיא כבר מתרחקת. וכן, נראה שאנחנו עם ככל העמים, ואולי אף יותר מזה. עם חזק, עם מוצלח, עם נאור, מתקדם ומודרני.עם חופשי, חופשי על אמת.

אבל חופש זה לא רק עניין פיזי. ברור שלא. את השלב הזה עברנו כבר, תודה לאל. אבל זה שעברנו את השלב הזה, לא פוטר אותנו מהתעסקות נמשכת בנושא החופש. כי חופש הוא מושג עמוק ונרחב ונשגב, מושג שאסור לנו לקחת כמובן מאליו. ואני מתכוון לחופש לעשות, לחופש לבחור, לחופש להיות. אני מתכוון למה כל אחד מאיתנו עושה עם המתנה האדירה הזו, עם החופש שקיבל. החופש לבחור איך ייראו החיים שלך. איזה תוכן תיצוק לתוכם.

והנה מילים גבוהות . שוב מילים ומילים שנראה כי כתובות על עננים בשמיים. מה חופש, מה לבחור, עזבו אותי עכשיו . קמים כל יום לאותה עבודה, אותה שיגרה , והחג- עוד סיבה לבלגן. עוד קניות,עוד ניקיונות עוד מטלות, רק המחשבה על כל זה מתישה. זה חופש? מי בחר מה? דווקא בחגים נראה כי הכל נכפה עלייך. המסורת, המנהגים, מה עושים בבית שלך, מה עושים במשפחה שלה, מה עושים אצל גיסתך. אולי כפייה מרצון, אבל עדיין כפיה. אז שוב, איפה פה החופש בדיוק? לבחור מה? על פניו דבר והיפוכו. החגים זה הכי מחייב בעולם, תרצה או לא תרצה. כמה פעמים שמעתם אנשים האומרים שהיו בורחים לחו"ל וחוזרים אחרי? כמה מהם עושים את זה? הרוב לא.

אז מה זה אומר לבחור?

זה אומר שאנחנו בוחרים .בוחרים גם אם מקטרים, גם אם מתבכיינים כל הדרך אל הסופר. ואם תעצור לרגע ותסתכל לעצמך בעיניים- תודה בזה שאתה בוחר. וזה שאתה בוחר זה חופש. הבעיה היחידה שאתה לא מתייחס לזה כאל כזה. לא מעריך את זה מספיק. בדיוק עוד אחד מאותם הדברים שיש לנו ואנחנו לא מעריכים בכלל או מספיק. אתה תשב בערב פסח עם האנשים הקרובים שלך. את חלקם לא ראית המון זמן. חלקם יספרו שוב את אותם הסיפורים, אותן הבדיחות. חלקם יעצבנו אותך בדיוק כפי שעשו בשנה שעברה. חלקם יהיו נפלאים, חלקם פחות, חלקם יהיו חמים יותר חלקם פחות. אבל אתה, ואל תמכור לעצמך את ה"אין לי ברירה", בחרת לשבת פה איתם הערב. ואם חלק מהם קשה לך- אז תחליט. או לקבל את זה, או לעקוף את זה, או להתעלם מזה או לא לשבת שם בכלל. תבין, כל אלה הם חלק מהמשמעות של החופש . החופש לבחור איך לקחת דברים, איך להתייחס אליהם. אולי ההיפך מהמילה חופש זו דווקא לא עבדות , אלא ההתקרבות. להתקרבן זה הכי קל בעולם. אתה הכי לא אשם, הכי לא בוחר, הכי לא חופשי!!! ואם אתה בוחר בצד הקורבני- הבעיה היא אצלך. הבעיה היא שלא השתמשת בחופש שלך לבחור, להחליט איך ייראו החיים שלך. לא בחרת להיות נאמן לעצמך. שזה אומר- לא בחרת לעשות סדר על מה אתה מוכן לוותר ועל מה לא. ואם החלטת לוותר- שזו גם בחירה חופשית- אז תעמוד מאחוריה. אותו כנ"ל לגבי הבחירות שלך את החברים שלך ואותו כנ"ל לגבי מה שאתה עושה בחיים המקצועיים שלך. אתה חופשי הרבה יותר ממה שאתה מספר לעצמך, רק תעריך את זה, ופסח זה בדיוק הזמן.

סדנה של העצמת עובדים יכולה לתת לך טיפים וכלים אך לבחור נכון ולהשתמש בחופש הבחירה שלך.

נגישות