לגעת בדברים החשובים באמת !

דמיון העתיד – שריר הדמיון ושריר העתיד

דמיון העתיד

אני חושב שלדמיין זה אחד השרירים שהכי מתנוונים בחיים שלנו, של רובנו, ואנשים שהשריר הזה קיים ומפותח אצלם הם אלו שמשנים לנו את העולם, את החיים. אנשים כאלו עם יכולות מיוחדות שמבטאים את הרעיונות שלהם , אנשים שהרעיונות שלהם נראים דמיוניים לחלוטין כשהם מציגים אותם, אנשים שהרעיונות שלהם נראים אף הזויים, מטורפים, לא הגיוניים , חסרי אחיזה במציאות וחסרי צורך. מה צריך? כמה עוד המצאות הזויות? מה רע במה שיש עכשיו?

 ואז, בפעמים שזה מצליח להם , אנו מתבוננים בהם בהשתאות ובהערצה ושואלים אותם למשל, סטיב, (גו'בס) , איך אתה חושב על כך הדברים האלו שאתה ממציא? אתה בטח עושה סקרים קודם. אז ממש לא הוא ענה. אנשים לא יודעים מה הם רוצים, אני יודע וממציא את זה עבורם. כשהם יראו את מה שהמצאתי, הם יבינו שהם היו צריכים את זה. כמה אומץ… לדמיין צרכים , להתעקש עליהם ולממש אותם. ואז לשנות את העולם, פשוטו כמשמעו.

וזו רק דוגמה אחת מני רבות. אנשים כאלה דמיינו את העתיד. כשהסופר גו'ל ורן כתב את רעיונותיו לגבי איך ייראו החיים בעתיד, הם נראו דמיוניים לחלוטין. כלי רכב שיכול לנסוע מתחת לפני המים ? כלי רכב שיגיע לחלל החיצון?  מה עובר עלייך בן אדם? והנה אנו חיים בעולם בו כל מה שהוא חזה התגשם ואף הרבה מעבר לכך. והאמת, גם אם הדמיונות של גו'ל וורן לא היו הופכים למציאות, הוא עשה את אחד הדברים הנפלאים ביותר שאפשר- הוא פתח למליוני בני אדם בעולם את הדמיון. הוא הצית להם שריר שהיה רדום, הוא פתח להם עולמות חדשים.הוא העז לחשוב על מה שלא קיים ותאר אותו תוך שימוש בדמיונו.

 מה עוד אנחנו  לא יודעים שאנחנו זקוקים לו?כמה מסקרן לחשוב ולדמיין איך ייראה העולם בעתיד? לעיתים נראה שכל ההמצאות שניתן היה להמציא כבר הומצאו. יודעים מי אמר את זה ? הממונה על משרד הפטנטים האמריקאי בשנת 1899….טוב, מזל שלא היו אז רשתות חברתיות להפיץ את האיוולת… זה מסקרן לדמיין אבל זה קשה. ממש קשה.

תחשבו על זה. אנחנו חיים בעולם בו ההתקדמות הטכנולוגית כל כך מהירה, כל מה שעד לפני שנים לא רבות היה נראה דמיוני לחלוטין , הופך כל יום לחלק מהמציאות שלנו! אנחנו לא מספיקים לדמיין וזה קורה. בחיי, נראה לעיתים כי הטכנולוגיה מקדימה את הדמיון.אולי אפילו משתלטת על הדמיון? סוגרת את הדמיון? היא מהירה יותר ממנו. תחשבו על זה כל פעם שאתם פותחים את העיתון וקוראים על פטנט חדש, מוצר חדש, פריצת דרך מדעית חדשה, בכל תחום. לא עלה בדעתנו שמישהו חשב על זה ואנחנו משתאים כל פעם מחדש.  אנחנו שואלים את עצמנו מי האנשים הגאונים האלה שעומדים מאחורי כל דבר כזה. אז האנשים האלה שונים אחד מהשני כנראה בהכל, כפי שכל בני האדם שונים זה מזה כמעט בהכל, אבל דבר אחד משותף יש להם, וזה הדמיון. זו ההוכחה שהמוח האנושי חכם מאוד אבל יצירתי לא פחות. ביצירתיות ובדמיון הכל התחיל. בלי זה, זה לא קורה. אני מדמיין את הראש של האנשים האלה כמו הר געש מתפרץ שחוצה את גבולות עצמו. יורה לכל הכיוונים, אין גבול לדמיון ואין לו מעצורים. זה דמיון שמחייב אותך להתעלם מכל מכשול טכני, לראות רק את הסוף ומשם ללכת אחורה, אחרת זה לא קורה.

אז אני מאתגר את עצמי ומנסה לדמיין את העתיד.  אני שואל את עצמי איך יהיה העולם, איך ייראו החיים בעתיד. לא רק בתחום הטכנולוגי ובחלליות לירח, לא רק בדברים "גרנדיוזיים", אלא בחיי היום יום שלנו. איך יראה המבנה המשפחתי? הבתים שלנו? בתי הספר? מערכת החינוך? מה יהיו המקצועות החדשים של נכדיי, מקצועות שטרם הומצאו? ואני קורא לכם לעצור לכמה רגעים. לגייס את הדמיון, היצירתיות וההשראה ולתאר בעיני רוחכם את העולם העתידי.  יש מצב שתפתיעו את עצמכם ואולי אף אותנו, מי יודע?

מוזמנים לסדנה בנושא העצמת עובדים ופיתוח הדמיון בשדות ישראל.

נגישות