לגעת בדברים החשובים באמת !

מנהיגות – בין מנהל למנהיג

מנהיגות - בין מנהל למנהיג

מה היא מנהיגות? איך להיות מנהל שהוא מנהיג , והאם אפשר ללמוד את זה? לפעמים זה בולט כל כך שזה משגע אותי. התחושה הזו שאתה רואה מה צריך, יודע מה צריך לעשות על מנת להפוך מנהל למנהיג, ורואה איך זה מתפספס. איך ארגונים, אנשים, מנהלים עושים את אותן הטעויות וחושבים את אותן מחשבות שגויות. ואני בהחלט מרשה לעצמי לעמוד בפוזיציה של זה שיודע, משהו שבדרך כלל אני לא עושה כי אני מתייחס לחיים ולידע בספקנות ובצניעות. אבל בתחום הזה של דמות המנהל, המנהיג אני עוסק ביום יום שלי כבר הרבה שנים וזה כל כך חוזר על עצמו ומשקף בצורה ברורה כשמש את מה שאנחנו חייבים לעשות ולא עושים.

ארגונים , חברות, עסקים, בעולם הפרטי ובעולם הציבורי, בכל מקום ובכל סוג של עשייה. כולם מקדישים זמן רב בעיקר להכשרת מנהלים בהיבט המקצועי שהרי  "הכי חשוב שיהיה מקצוען" הכשרה מקצועית היא הדבר הכי ברור מאליו. מקצועיות היא הבסיס, היא בדיוק כמו אמון למערכת זוגית או כמו כושר שיא לשחקן כדורגל. מנהל לא יכול להיות לא מקצועי נקודה. אבל- להיות מקצוען זה לא מספיק!!! מנהל צריך היום להיות מנהיג.

הכשרה מקצועית לא די בה, הכשרה מנהיגותית זה משהו אחר שונה, חשוב מאין כמוהו. מנהיגות היא היכולת לרתום, לגעת באנשים ולגרום להם להתנהגות והתנהלות בכדי להשיג ולמלא שליחות גדולה.מנהיגות זה לדעת איך עומדים בפניהעובדים, בחירום או בשגרה , במינון הנכון למציאות משתנה.  לדעת איך יוצרים  חיבור ומוטיבציה בין עובדים. לדעת להסתכל לאנשים בעיניים, לתת להם בטחון . לדעת איך  יוצרים תחושת שייכות, שותפות , מחויבות למשימות. איך יוצרים אמון בין העובדים לבין עצמם. איך יוצרים את ערך העשייה והאמון במנהל, כמי שמוביל אותם.

אז איך עושים את זה , איך יודע מנהל ליצור תלכיד חזק של עובדים ? מה הופך מנהל למנהיג? האם זה בכלל נלמד ? התשובה חיובית והיא הוכחה באין ספור פעמים. כשיש אמון ולכידות גבוהה אנשים מוכנים לעבוד קשה ולתת מעצמם. האתגר של מנהל, כמו מפקד הוא ליצור מורשת, מעין תרבות יחידתית ייחודית, כזאת שכאשר היא נעשית היא נשמרת לאורך שנים ותורמת לחיים הרבה מעבר למשימות שבמקום העבודה. איך עושים את זה?

כמו בכל דבר בחיים שרוצים להצליח- השקעה והתמדה. מודעות ועשייה. ימי גיבוש אחת לרבעון ולא פעם בשנה בכדי לצאת ידי חובה. יצירת אירועים מקרבים, אינטימיים. העמקת ההיכרות בין העובדים, בנית חזון משותף, ערכים ועקרונות פעולה להשגתו. מנהל לא רק נותן הוראות, הוא חייב להיות גם חונך, מלווה. אחריותו ליצור ולשמור על קשר אישי בינו לבין עובדיו, לקיים שיחות אישיות , להכיר את עובדיו במכלול חייהם.

בצבא המפקד הוא הדמות המשמעותית ביותר, היא קשורה לנכונות של חייל לסכן את חייו, בארגון האזרחי אנו לא מסכנים חיים אך חשיבות הרתימה והנכונות של עובדים לעמוד באתגרים ולהשיג את היעדים צריכה להיות באותה עוצמה.

לסיום, מנהל שהוא מנהיג משיג את התוצאות הטובות ביותר. ניהול ומנהיגות ניתנים ללמידה ובוודאי שליישום. מנהל מקצוען מחד ומאידך, מנהיג היודע להתייחס לכל עובד כאינדיבידואל שהוא עולם ומלואו, שיודע לאתגר אינטלקטואלית את עובדיו, שיודע לרתום את אנשיו לחזון נותן השראה ומהווה דוגמה אישית הוא בשבילי הדמות האידיאלית.

אם אתם רוצים לדעת וללמוד איך להפוך ממנהל למנהיג, אתם מוזמנים אלינו לקורס פיתוח מנהיגות בשדות ישראל.

נגישות